Druk 3D w muzyce

Druk 3D w muzyce to dość nowy temat, nie tak bardzo rozwinięty, jak w innych branżach, jednak nie można ukryć, że zyskuje coraz większą popularność. Być może dlatego, że ma wiele korzyści i tak na prawdę nieograniczone możliwości. W sumie jedynym ogranicznikiem świetnych pomysłów jest nasza wyobraźnia. Druk 3D w muzyce niewątpliwie może wnieść wiele nowego na stałe, choć jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. To nowoczesna technologia, która niebawem zawładnie światem muzyki.

W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam temat druku 3D w muzyce. Nie wiecie na czym to polega? Co się wykorzystuje, ani co można wydrukować? Zatem koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł, aby dowiedzieć się o paru ciekawych i przydatnych informacjach. Zapraszamy do lektury!

Czym jest druk 3D w muzyce?

Choć jest to coraz popularniejsza metoda, jednak nie każdy wie czym w ogóle jest druk 3D w muzyce. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest to druk trójwymiarowy, do którego wykorzystuje się specjalne materiały. Drukarka 3D tworzy przedmioty w trzech wymiarach na podstawie wybranego przez nas komputerowego projektu. Inaczej mówiąc nasz projekt nie zostaje przeniesiony na kartkę papieru, jak w tradycyjnej drukarce, lecz zostaje zmaterializowany. Brzmi jak całkiem fajna zabawa prawda? Ale dużo też przy tym korzyści. Skoro już wiemy, jak działa, warto przejść dalej i dowiedzieć się, z czego można wykonać projekt.

Druk 3D w muzyce
Druk 3D w muzyce

Materiały wykorzystywane w druku 3D w muzyce

Do druku 3D w muzyce możemy wykorzystać różne materiały. Mogą to być filamenty w postaci termoplastów. Są to materiały, które topią się i dzięki temu zyskują właściwości plastyczne, gdy osiągną odpowiednią temperaturę. Po ich podgrzaniu warstwa jest nakładana na poprzednią warstwę. W ten sposób uzyskujemy pożądany kształt przedmiotu. Na końcu należy je ostudzić i mamy gotowy projekt. Ta metoda jest często używana, gdyż możemy z pełną precyzją wykonać trudne do zrobienia w innej metodzie wzory i zdobienia.

Innym przykładem są materiały światłoutwardzalne. Zalicza się do tego specjalna żywica. Jest ona bardzo plastyczna, dlatego chętnie wykorzystują ją projektanci w branży muzycznej. Projekt utwardza się za pomocą wiązki światła lub lasera. I gotowe!

Zobacz: Głośnik USB dla dzieci

Zastosowanie druku 3D w muzyce

Choć jak już wspominaliśmy druk 3D w muzyce dopiero raczkuje, już nie długo podbije rynek. Rozwija się dość szybko i sprawnie, a do dyspozycji mamy coraz więcej przedmiotów, które można wykonać trójwymiarowo. Tak na prawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni. Możemy wyróżnić:

  • sprzęt,
  • instrumenty,
  • dodatki,
  • płyty gramofonowe,
  • a nawet muzykę.

Sprzęt z druku 3D w muzyce

Druk 3D w muzyce może być też wykorzystany, aby tworzyć różnego rodzaju sprzęty muzyczne. Na przykład te służące do odtwarzania muzyki. Po stworzeniu najważniejszych elementów konstrukcyjnych, możemy je ze sobą odpowiednio połączyć i mamy nasz „własnoręcznie” wykonany sprzęt. Może to być na przykład wymarzony gramofon. Czyli to my decydujemy, jak będzie wyglądał, w zależności od naszych upodobań, czy gustu artystycznego. Innym sprzętem muzycznym, który jest częściowo drukowany trójwymiarowo, a więc jego niektóre elementy – to subwoofery.

Instrumenty z druku 3D w muzyce

Jakie instrumenty możemy wydrukować z druku 3D w muzyce? Jeśli, by się dobrze zastanowić, to każdy instrument jesteśmy w stanie wydrukować trójwymiarowo. I to nie tylko elementy instrumentów, ale i same, w całości instrumenty. Dodatkowo jesteśmy stanie dobrze zrekonstruować i naprawić zepsute sprzęty. Nawet te zabytkowe. Przykładem instrumentów z druku trójwymiarowego mogą być flet gitara, ale też elementy skrzypiec, ukulele czy saksofonu i innych.

Dodatki z druku 3D w muzyce

Ale sprzęty muzyczne, czy pełnowymiarowe instrumenty i ich dodatki, to nie wszystko, co można wykonać z druku 3D w muzyce. Drukarki trójwymiarowe pozwalają nam stworzyć także różnego rodzaju muzyczne ozdoby i dodatki. Niezwykle popularne, łatwe w wykonaniu i to bardzo szybko są kostki do gry na gitarze. Ale to nie wszystko. Nasz instrument może zyskać oryginalność poprzez wkomponowanie w nie niezwykłego projektu. Może nasz podpis, albo jakiś rysunek, cytat albo nasz ulubiony budynek, rysunek flagi. Można by wiele wymieniać. To, co miałoby znaleźć się na instrumencie, zależy oczywiście od naszego upodobania i wyobraźni.

Płyty gramofonowe z druku 3D w muzyce

Jaka jest historia płyt gramofonowych w druku 3D w muzyce? Otóż kiedyś płyty winylowe były wielkim odkryciem muzycznym. Niestety nie każdego było stać na kupo gramofonu, a co dopiero na kolekcję płyt gramofonowych. Z czasem jednak stały się dość powszechne, aż przyszły takie czasy, że płyty winylowe zastąpiono płytami CD, a gramofony, odtwarzaczami płyt CD. Wtedy właśnie płyty winylowe odeszły w zapomnienie. Aż do teraz, kiedy to odzyskują swoją dawną sławę. Ale też wzbudzają coraz większą ciekawość miłośników muzyki pod względem ich wydruku. Tradycyjnie płyty gramofonowe są wycinane. Ale dzięki drukarce 3D, będzie je można drukować.

Zastosowanie druku 3D w muzyce
Zastosowanie druku 3D w muzyce

Za pionierkę uważa się Amandę Ghassei, która podjęła się próby wydrukowania płyty winylowej. Stworzyła ona narzędzie, które pozwala na konwertowanie plików. Jednak musimy mieć do tego niezwykle precyzyjną drukarkę, a i nadal dźwięk nie jest na tyle zadowalający, aby rozpocząć produkcję. Próby wciąż są podejmowane, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Być może wystarczy jeszcze odrobina czasu, aby stworzyć coś niesamowitego. Na efekty końcowe musimy niestety jeszcze poczekać.

Muzyka z druku 3D w muzyce

Czy jest możliwe, aby z druku 3D w muzyce powstała właśnie muzyka? Jak już wiemy, możemy stworzyć wiele różnych akcesoriów, dodatków i sprzętów, ale czy na prawdę można grać na drukarce trójwymiarowej? Brzmi jak kosmos prawda? A jednak, to możliwe! Zastanawiacie się jak? Otóż, aby grać na drukarce 3D potrzebujemy buzzer i odpowiednie pliki GCODE. Są one dostępne w internecie. Dzięki temu nasz sprzęt wytwarza dźwięki o różnym natężeniu. Ale też o różnej częstotliwości i długości. Zatem druk 3D staje się sam w sobie instrumentem muzycznym. Z pewnością słyszeć to na żywo… to musi być niezwykłe przeżycie. Nowa era muzyki.

Korzyści druku 3D w muzyce

Druk 3D w muzyce jest dopiero na początkowym etapie, jednak już odnosi wiele sukcesów a jeszcze więcej przed nami. To gałąź, w której mamy na prawdę duże możliwości rozwoju. I to jest właśnie korzyść. Mamy możliwość na własne oczy widzieć, jak rozwija się nowa technologia. Jak z niedostępnej, staje się powszechną.

Druk 3D w muzyce - opinie
Druk 3D w muzyce – opinie

Ale to nie wszystko. Druk 3D w muzyce wpływa korzystnie na środowisko. Mniej odpadów to mniej zanieczyszczeń. Ale także to zdecydowana oszczędność czasu i materiałów. Projekty trójwymiarowe są dużo lżejsze, niż te powstałe w tradycyjny sposób. Ale też same materiały nie są aż tak drogie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić i pieniądze i czas, na wykonanie projektu.

Druk 3D w muzyce – opinie

Co sądzicie na temat druku 3D w muzyce? Czy to przyszłość tej branży? Czy może jednak nic nie wnosi? Jakie są Wasze doświadczenia i opinie? Konicznie dajcie znać! Czekamy na Was w sekcji komentarzy!

Dodaj opinie lub recenzję